Photoshop’da Layerlarla Çalışmak

Photoshop’da Layerlarla Çalışmak

 

Photoshop’da Layerlarla Çalışmak; adlı yazımızda size katmanların çalışmalarımız için ne kadar önemli bir nokta olduğunu anlatacağız. Photoshopta tek bir layer da çalışmak işinizi oldukça zorlaştıran bir yöntemdir. Bu nedenle katman kullanımı öğrenmek ve katmanlar üzerinden ilerlemek sizi için çok önemli bir konudur.

Photoshop’ta neden katmanlar ile çalışmalıyız?

  • Çalışmamız üzerinde yaptığımız değişikleri kolayca geri alabilmemizi ve değiştirebilmemizi sağlar
  • Tasarıma farklı bakış açıları katabilmek için kolaylık sağlar
  • Katmanları gruplandırarak layer düzenini sağlar
  • Katmanları kapatarak tasarım üzerinde bakış açısı değiştirmemizi sağlar.

Photoshop’da Layerlarla Çalışmanın Önemi

Aynı zamanda Photoshop programı kullanıyorsanız ve ileri düzeyde işlemler yapıyorsanız çalıştığınız katmanların sayısı oldukça artıyor. Ve katmanları yönetme konusunda zorlanmaya başlıyorsunuz. Katmanlar arası geçişler ve katman taşıma sık sık uyguladığımız işlemlerin başında gelir. İlk olarak çoklu katmanlar ile çalışıyorsak layerlarımızı isimlendirmeyi unutmayın. Bu size büyük kolaylık sağlayacaktır. Çalışma yüzeyinde tasarımınızın bir parçası olarak hazırladığınız bölüm için; bu bölüme ait katmanları gruplayabilirsiniz.

Photoshop programında çalışma yüzeyi üzerinde yaptığınız her değişiklik için ayrı bir katman kullanmanızı tavsiye ederiz. Yukarıda size sunacağı katkılardan kısaca bahsettik. Katman kullanımı yapmadan kaydettiğiniz dosya üzerinde değişiklik yapmanız neredeyse imkansız duruma gelecektir. Bu nedenle sizin için en büyük avantaj aslında bu olabilir. Çünkü çalışma dosyanızı biriyle paylaşmak istediğiniz de yada bu alanda bir işte çalışıyor olduğunuzu düşünelim. Örneğin sizden  bir değişiklik talep edildiğinde çalışmanızı en baştan gerçekleştirmeniz gerekebilir ama katmanlar ile çalıştığınızda sadece katmanları kapatıp yeni katman ekleyerek düzenleme gerçekleştirebilirsiniz. Photoshop programını Adobe’un sitesinden ücretsiz deneme sürümü olarak indirebilirsiniz.

 

Sizde Photoshop hakkında kendinizi geliştirmek ve Grafik konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız Photoshop Eğitimi ve Grafik Tasarım Eğitimi sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bilgi istek formunu doldurursanız size en kısa sürede dönüş sağlayarak sizinle iletişime geçebiliriz. Grafik konusunda istediğiniz spesifik eğitimler için sizlerle birebir görüşme sağlayarak size özel eğitim programları oluşturuyoruz. Nitelikli eğitmenler ile nitelikli eğitimler almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Photoshop’da Layerlarla Çalışmak ile ilgili sormak istediklerinizi yorum olarak yazarsanız en kısa süre de geri dönüş sağlıyor olacağız.

0 0 votes
Değerlendir
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
telefon iletisim bilgi
 whatsapp iletisim
bilgi istek formu iletisim
Arı Bilgi İletişim Numarası
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir lütfen yorum yapmayı unutmayınx