Excel’de Formüllerin Başında Ne Kullanılır?

Excel’de Formüllerin Başında Ne Kullanılır?

Excel’de Formüllerin Başında Ne Kullanılır? Günlük yaşantımızda olmazsa olmaz programlarımızdan biri olan Excel. Bir takım işlemleri yapmak için her seferinde aynı emeği, aynı eforu, aynı zaman kaybını tüketmek istemeyiz. Bunun için de işlemlerimizi bir kereye mahsus el yordamı ile üretiriz. Devamında takip ve düzeltmelerini, gerekli dokunuşları otomasyon bir şekilde elde etmek istediğimiz için omuzlarımızdaki iş yükünün önemli bir kısmını doğru formül yazım yöntemleriyle Excel programının üstüne atmak gerekir. Pek tabii ki bunu yaparken de Excel içerisinde kullandığımız formül yapısında faydalanmamız çıkarımıza olacaktır. Formül yazarken uyulması gereken birtakım kurallar vardır ki bunların en başında da formüle hangi işaret ile başlayacağımız gelmektedir.

Öncelikle iki farklı yöntem ile işlem kurgulayabileceğimizi söyleyelim. Sayılarla doğrudan işlem kurgulayabildiğimiz gibi sayıların içinde yer aldığı hücre adreslerini baz alarak da formül yapısı üretebiliriz. Açıkçası ikinci yöntem çok daha akıllıca bir tercih olacaktır. Zira olası sonradan meydana gelebilecek değer değişikliklerinin işlem sonucuna otomatik olarak yansımasını, tekrar elimiz ile müdahaleye gerek kalmadan sonuçları kendiliğinden güncellemesini kesinlikle arzu ederiz.

Excel’de Formüllerin Başında Ne Kullanılır?

 

Excel’de Formül Kullanımı

Pek tabii ki bu yöntem ve metotların nimetlerinden faydalanabilmek için formül yazımında dikkat etmeniz gereken en önemli husus yazdıklarımızın Excel tarafından formül olarak kabul görmesini sağlayabilmektir. İşte bunu yapabilmek için, fonksiyonun başına eşittir işaretini eklemek gerekir.

Şayet doğrudan sayıları kullandığım bir basit matematik işlemi gerçekleştiriyor isem; örneğin iki üç tane sayıyı topluyor isem, bu kez en başta sadece eşit işareti kullanmak yerine toplama işlemine şayet pozitif bir sayı ile başlıyorsam, başına artı işareti koyarak başlamam yine de sonuç alabilmemizi beraberinde mümkün kılacaktır ancak, sayılarla değil de doğrudan doğruya hücre adresleri ile yani sayfa içerisindeki belli başlı hücreleri lokasyon olarak baz alarak işlem yapacaksam doğrudan bir seçim işlemi gerçekleştirmeye başlarken en başta, işlemin başında eşittir işaretini kullanmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış olacaktır.Excel’de Formüllerin Başında Ne Kullanılır?

Böylelikle elde ettiğimiz sonuçları bir kereye mahsus el yordamı ile hesaplamış olmamıza karşın sonradan değerler üzerinde meydana gelebilecek değişimlerin, sonuçların üzerine otomatik hesaplanarak yeniden yansıtılmasının standardı oluşacak. Bu sayede artık elimiz ile müdahaleye gerek kalmadan gerekli düzeltme ve güncellemelerin üzerinde otomatik olarak gerçekleştiği Excel çalışma kitapları elde etmiş olacağız.

Excel’de Formüllerin Başında Ne Kullanırız

Excel hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız Arıbilgi Eğitim Kurumlarının; Excel Kursu Eğitimi  ve İleri Excel Eğitimi‘nden faydalanabilirsiniz. Bilgi istek formunu doldurarak bizimle iletişime geçin ve bilgi alın. Kişiye özel eğitim fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

0 0 votes
Değerlendir
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
3 ay önce

[…] Excel’de Formüllerin Başında Ne Kullanılır? […]

Scroll to top
telefon iletisim bilgi
 whatsapp iletisim
bilgi istek formu iletisim
Arı Bilgi İletişim Numarası
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir lütfen yorum yapmayı unutmayınx