Photoshop'da Toplu Fotoğraf Boyutlandırma - Arı Bilgi Bilgisayar Kursu

Photoshop’da Toplu Fotoğraf Boyutlandırma

Başlıksız Belge Photoshop'da bir işlemi defalarca yapmak zaman alır, Bunun için action panelini kullanarak bazı işlemleri çok kısa sürede tek bir tuşla yapabiliriz. Mesela fotograf boyutlandırma işlemi , Elimizde 1000 adet fotoğraf var ve bunların boyutunu tek tek değiştirmek yerine bir tanesi için bir action düzenleriz ve diğerlerinin hepsini tek bir tuşa basarak otomatik olarak yaparız. Action Panelini açıyoruz, Sağ altta New action seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza bir pencere gelir. Name kısmına bir isim gireriz(boyutlandırma). Function Key(diğer fotoğrafları otomatik olarak yapmak için basılacak tuş) kısmından bir tuş ve kombinasyon seçeriz ve Recordtuşuna basarız.
Başlıksız Belge  File-Place diyerek sayfaya bir fotograf-resim  alıyoruz. Bu esnada action panelinden adımları takip edebiliriz. Daha sonra Image menüsünden - Image size' a gelip küçültmek veya büyütmek istediğimiz boyutları width  - hight kısmına giriyoruz ve ok diyoruz. Daha sonra File- save as diyerek kaydetme türünü belirleyip ok diyoruz.
Başlıksız Belge Ve en son olarak file-close diyerek sayfamızı kapatıyoruz ve action panelinden Stop Recording seçeneğine tıklıyoruz(sol altta). Asıl işlemimiz bundan sonra başlıyor, sayfamıza boyutunu değiştirmek istediğimiz fotoğraflarımızı atıyoruz toplu olarak(sürükle bırak yöntemiyle veya tek tek file-place diyerek). daha sonra action paneline gelip, kaydettiğimiz action'ımızın üzerine tıklayıp seçmiş olduğumuz fonksiyon tuşuna basarak(F2 veya Play selection butonuna basarak) fotografları sırasıyla boyutlandırıp kapatıldığını göreceğiz.
Başlıksız Belge

Grafik tasarım eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayınız

ÖNCE EĞİTİM,ÖNCE FAYDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.