Photoshop'da Layerlarla Çalışmak - Arı Bilgi Bilgisayar Kursu

Photoshop’da Layerlarla Çalışmak

Başlıksız Belge

Photoshop'da Layerlarla çalışmak;

Öncelikle a4 ebadında yatay bir sayfa açıyoruz.(file-newPreset:custom  Size; Width:297 - Height:210  - Resolution:72 -  Color mode: RGB  ayarlarını yapıp ok butonuna basıyoruz. Background layerı kilitli gelir. Yeni bir layer eklemek için Layers panelinden sağ alttan 2. sırada yer alan Creae new layer seçeneğine tıklayarak yeni bir layer ekleyebiliriz ya da üst menüden Layer - New - Layer komutunu vererek karşımıza bir pencere gelir ve eklenecek layer'a bir isim vermemizi ister , istenirse buraya bir isim girilir ve ok denilerek de bir layer eklenebilir.

Başlıksız Belge Var olan layerı çoğaltmak için layerın üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayıp yine layer panelinde aşağıda bulunan create new layer seçeneği üzerine sürükleyip bırakarak çoğaltabiliriz ya da çoğaltmak istediğimiz layeri farenin sağ tuşu ile seçip duplicate layer seçeneğine tıklarız.
Başlıksız Belge Çoğaltma işlemini yine Layer menüsünden - Duplicate layer diyerek çoğaltırız.Var olan  layerI gizlemek için layerın sol tarafında bulunan göz iconu üzerine tıklamamız yeterlidir.
Başlıksız Belge Layerı bir layerın üstüne yada altına taşımak için layerı faremizin sol tuşuyla seçip aşağı-yukarı sürüklememiz yeterlidir.2 veya daha fazla layerı birleştirmek için layerleri ctrl tuşuna basılı tutarak faremizin sol tuşu ile seçip Layer menüsünden - Merge Layers komutunu veririz yada layerları seçtikten sonra sağ tıklayıp Merge Layer diyebiliriz.Kısayolu ctrl+e' dir.
Başlıksız Belge

Var olan bir layerı silmek için layerı farenin sol tuşuyla seçip üstteki layer menüsünden delete layer komutunu veririz yada layers panelinden sağ alttan delete layer seçeneğine tıklarız.Bulunduğumuz layerda sağ tıklayıp Delete Layer komutu ile de katmanımızı silebiliriz.Layerları gruplamak istersek Layers panelinden aşağıdan Create a new group seçeneğine tıklamamız yeterli olur (kısayolu ctrl + g). Üst menüden Layer-New-Groupkomutunu vererek de grup oluşturabiliriz.

Grafik tasarım eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayınız

ÖNCE EĞİTİM,ÖNCE FAYDA


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.