Flat Design Nedir? - Arı Bilgi Bilgisayar Kursu
Başlıksız Belge

Son dönemde çok sık rastladığımız, flat design şu anda  grafik tasarımcılar tarafından  sıkça kullanılan “düz- sade” olarak nitelendirebileceğimiz minimalist ve estetik ilkesine dayanan bir tasarım dilidir diyebiliriz.  Flat Design  gölgeler , efektler , gradient ve dokulardan arınmış , sade ve anlaşılır kullanıcı dostu bir tasarım şeklidir. Bunun yanı sıra düz renklerin kullanıldığı, tipografinin , basit ve anlaşılır elementlerin(objelerin) ön plana çıktığı tasarım biçimidir.

Bu tasarım biçimi tasarımların, daha düzenli ve verimli olmasını sağlamaktadır. Çünkü flat design da kullanılan renkler görsel olarak tasarımı çekici hala getirir ve basit yapı ve tipografisiyle verilmek istenen bilgiyi karşı tarafa kolayca iletir. Minimal tasarım öğeleri her türlü cihazla uyumlu(responsive) çalışır. Aslında düz tasarım olmasının yanı sıra oldukça zengin bir tasarım tarzıdır.

Flat design da çoğunlukla şu renkler kullanılmaktadır.

Turquoise-Green Sea-Emerald-Nephritis-Peter River-Belize Hole-Amethyst-Wisteria-Wet Asphalt

Midnight Blue-Sun Flower-Orange-Carrot-Pumpkin-Alizarin-Pomegranate-Clouds-Silver-Concrete

Asbestos  renk tonları yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde bu tasarım, Microsoft , Windows phone  ve Apple’ ın mobil işletim sistemi ios7(2013)  tarafından kullanılmaktadır.

Grafik tasarım eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

ÖNCE EĞİTİM,ÖNCE FAYDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.