excel'de formülleri gösterme

Excel’de Formülleri Gösterme

Excel’de Formülleri Gösterme

Excel’de Formülleri Gösterme Tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan ve en çok tercih edilen, hesaplamalarımızı ve tablolama ihtiyaçlarımızı gidermek konusunda en kapsamlı uygulama araçlarını sunan program Excel’dir. Yapısı içerisinde sunduğu formül kurgulama teknikleri sayesinde en basitinden en kompleksine kadar pek çok işlemimizi hesaplanarak sonuçları elde edilebilen yapılara dönüştürebilmekteyiz. Ancak çoğu zaman yaptıklarımızı gözden geçirmek istediğimizde bunun alternatif yöntemlerine bilgi olarak sahip olmamamızdan ötürü tıkanıklıklar yaşayabilmekte veya arzulanan sonuca erişmek için ekstra süre kaybına maruz kalmak gibi durumlar yaşayabilmekteyiz.
Bir excel çalışma sayfasındaki tüm formülleri açarak hepsinin aynı anda sonuç görüntülenen hücrelerden, formül görüntülenen hücreler haline getirilmesi ise başlı başına bir hamleler dizisi olacaktır. Birazdan aktaracağımız yöntem ile sizler de dosyalarınızda bu eylemi gerçekleştirebilir olacak ve arzu ettiğiniz Excel çalışma sayfanızda rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Excel’de Formülleri Gösterme Aşamaları

excel'de formülleri gösterme

Öncelikle elbette elinizde bir ya da daha fazla sayıda formül içeren, üzerinde sonuçlar ortaya konmuş bir Excel dosyası bulunmalıdır. Bu dosyanın bir sayfasında çok sayıda formül aracılığıyla elde edilmiş sonuçlar içeren hücreler bulunduğunu düşünelim. Eğer sayfadaki sonuçların tümü de aynı anda hepsi birden formül şekline dönüşselerdi. Muhtemelen aralarındaki neden-sonuç ilişkisini çok daha rahat bir şekilde gözlemleyebilir ve bu sayede daha iyi kararlar alabilir, vermiş olduğumuz kararlarda değişikliklere gidebilir veya bazı işlemlerimizden vaz geçebilirdik.
Şimdi öğreneceğimiz bir yöntem ile bunu yapmak aslında mümkün. Şayet Türkçe bir Excel programı kullanıyorsanız Formüler menü başlığına ilerleyin. Bu menüde Formül Denetleme grubunda Formülleri Göster butonunu tıklatın.

Üzerinde bulunduğunuz Excel sayfasında formül yoluyla hesaplanmış sonuçlar içeren tüm hücreler formülleri açık şekile dönüşeceklerdir. Formülleri gözüken, bir anlamda ifşa edilmiş hücrelere tıkladığınızda ise kapsamında ilgili hücreler bulunuyorsa formüldeki isimleri ile aynı renklerde gözükecek şekilde bu hücreleri renkli birtakım çerçeveler ile dikkat çekici hale dönüştürdüğünü göreceksiniz. Böylelikle hangi işlemin hangi hücrelere başvurduğunu da rahatlıkla gözlemleyebileceksiniz. Eğer İngilizce bir Excel programı kullanıcı iseniz, aynı hizmete Formulas menüsü altında Formula Auditing başlığı altında Show Formulas butonu ile erişebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için bir de kısayollar bulunmakta. Türkçe Excel kullananlar Ctrl + , kısayolunu, İngilizce Excel kullananlar ise Ctrl + ` kısayolunu kullanabilirler.

Excel’de diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

0 0 votes
Değerlendir
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir lütfen yorum yapmayı unutmayınx