excel'de formülleri gösterme

Excel’de Formülleri Gösterme

Excel’de Formülleri Gösterme

Excel’de Formülleri Gösterme Tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan ve en çok tercih edilen programdır. Hesaplamalarımızı ve tablolama ihtiyaçlarımızı gidermek konusunda en kapsamlı uygulama araçlarını sunan program Excel’dir. Yapısı içerisinde sunduğu formül kurgulama teknikleri vardır. Bu sayede en basitinden en kompleksine kadar pek çok işlemimizi hesaplanarak sonuçları elde edilebilen yapılara dönüştürebilmekteyiz. Ancak çoğu zaman yaptıklarımızı gözden geçirmek istediğimizde bunun alternatif yöntemlerine bilgi olarak sahip olmamamızdan ötürü tıkanıklıklar yaşayabilmekte. Arzulanan sonuca erişmek için ekstra süre kaybına maruz kalmak gibi durumlar yaşayabilmekteyiz.
Bir excel çalışma sayfasındaki tüm formülleri açarak hepsinin aynı anda sonuç görüntülenen hücrelerden, formül görüntülenen hücreler haline getirilmesi ise başlı başına bir hamleler dizisi olacaktır. Birazdan aktaracağımız yöntem ile sizler de dosyalarınızda bu eylemi gerçekleştirebilir olacak. Ayrıca arzu ettiğiniz Excel çalışma sayfanızda rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Excel’de Formülleri Gösterme Aşamaları

excel'de formülleri gösterme

Bir ya da daha fazla formül içeren, sonuçları gösteren bir Excel dosyasına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer sayfadaki sonuçların tümü de aynı anda hepsi birden formül şekline dönüşselerdi. Muhtemelen aralarındaki neden-sonuç ilişkisini çok daha rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.
Şimdi öğreneceğimiz bir yöntem ile bunu yapmak aslında mümkün. Şayet Türkçe bir Excel programı kullanıyorsanız Formüler menü başlığına ilerleyin. Bu menüde Formül Denetleme grubunda Formülleri Göster butonunu tıklatın.

Excel sayfasındaki tüm hücreler, içerdikleri formülleri açık bir şekilde göstereceklerdir. Eğer bu hücrelere tıkladığınızda, ilgili hücrelerin adlarıyla aynı renkte vurgulanmış çerçeveler içinde görünüyorlarsa, bu hücreler dikkat çekici hale gelecektir. Böylelikle hangi işlemin hangi hücrelere başvurduğunu da rahatlıkla gözlemleyebileceksiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için bir de kısayollar bulunmakta. Türkçe Excel kullananlar Ctrl + , kısayolunu, İngilizce Excel kullananlar ise Ctrl + ` kısayolunu kullanabilirler.

Excel’de diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

0 0 votes
Değerlendir
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
telefon iletisim bilgi
 whatsapp iletisim
bilgi istek formu iletisim
Arı Bilgi İletişim Numarası
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir lütfen yorum yapmayı unutmayınx