Photoshop’da Fotoğrafı Netleştirme

photoshop-egitimi

Photoshop'da Fotoğraf Netleştirme Nasıl Yapılır?

     Bu yazımızda sizlerle Photoshop ile görselimizin netliğini nasıl arttıracağımızı inceleyeceğiz.Netleştirme işlemi nasıl yapılır en kolay yöntemi nedir hangi adımları izlememiz gerekiyor gibi sorularınıza da cevap bulmuş olacaksınız.Uygulamaya geçmeden önce üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz fotoğrafı hazırlamanız sizin için faydalı olacaktır.

Adım 1:

Hazırlamış olduğumuz görseli daha net ve gerçekçi bir hale getirmek istiyoruz.İlk adımımıza görselimizi kopyalayarak başlıyoruz.Aldığımız bir adet kopya ile şuan elimizde iki adet katmanımızın(Layer) olduğunu görmekteyiz.Sahip olduğumuz ikinci katmana gelip tıklayarak "Filter" menüsünden "Other" seçeneğinin içindeki "High Pass"e tıklıyoruz. Önümüze açılan pencerede "Radius" değerimizi 3-10 arasında bir değere getirebilirsiniz.Bu görsele yapacağınız müdahaleye  bağlı olarak değişmektedir.Farklı değerler ile de görseliniz üzerinde oynama yapabilirsiniz.

 

Adım 2:

1. adımda ki işlemleri gerçekleştirdikten sonra 2.katmanımızın üzerine gelerek katmanlar bölümünün üstündeki alanda yer alan katman ayarlarından "Normal" yazan yere tıklayarak katmanımın ışık ayarlarını değiştiriyorum.Bu alanda "Soft Light"-"Hard Light"-"Vivid Light" seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.Bu görselde biz "Soft Light"ı seçerek işleme devam ediyoruz.

Adım 3:

2. katmanımızı seçerek "Ctrl+Shift+Alt+E" kısayol komutuyla yeni bir layer kopylarak bu adımımıza devam ediyoruz.Yeni katmanımızı seçerek "Filter" menüsünden "Sharpen"sekmesinden "Smart-Sharpen"ı seçerek "Amount" ve "Radius" ayarlarımızı yapıyoruz.Bu aşamada bu ayarlar yine sizin terchinize bağlı fakat biz bu çalışmada Amount değerimizi 100 ve Radius değerimizi 5'e getiriyoruz.

Adım 4:

En son kopyaladığımız katmanın "Opacity" değerini %50 ye getirerek son işlemi tamamlamış oluyoruz.Kopyaladığımız iki katmanı gruplayarak  grup görünürlüğünü açıp kapatarak iki görsel arasındaki farkı görebilirsiniz.

İşlem Öncesi Kaynak Görselimiz

Netleştirme İşleminden Sonraki Görselimiz

ArıBilgi Öğrencilerine İş ve Staj Garantisi Verir...

daha detaylı bilgi için lütfen arayınız... 0850 303 16 35

Hemen Başvur

 

0 0 votes
Değerlendir
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
telefon iletisim bilgi
 whatsapp iletisim
bilgi istek formu iletisim
Arı Bilgi İletişim Numarası
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir lütfen yorum yapmayı unutmayınx