Adobe Photoshop – Illustrator Arasındaki Fark

Adobe Photoshop-Illustrator Arasındaki Fark

Adobe Photoshop-Illustrator Arasındaki Fark: Günümüzde dijital görselleştirme alanında grafikerlerin ve sanatçıların en çok tercih ettiği iki program Adobe Photshop ve Illustratordır. Bu iki programın çok ortak noktası var ama farklılıkları benzerliklerinden daha büyüktür. Photoshop piksel bazlı çalışırken, Illustrator vektörel olarak çalışır.

Photoshop raster tabanlı bir program olduğu için çalışmaları oluştururken pikseller kullanılır. Bunu yanında Photoshop, fotoğrafları veya raster tabanlı resimleri düzenlemek ve oluşturmak için tasarlanmıştır. Program geliştirildiğinde fotoğrafçılar içindi, ancak zamanla program her türden sanatçının birçok farklı türde çalışma yapmasına yardımcı olacak şekilde büyüdü. Artık Photoshop’un arayüz tasarımları, web sayfaları, afiş reklamları, video grafikleri ve baskı için görüntüleri düzenleme ve oluşturmanın orijinal kullanımını oluşturduğu bilinmektedir.

Adobe Photoshop-Illustrator Arasındaki Fark

 

Photoshop’un çok şey yapabileceği ve öğrenmesi o kadar kolay olduğu biliniyor ki tek noktadan bakılıyor. Ancak Photoshop her tür sanat eseri ve tasarım için en iyi program değil.

Illustrator vektörler üzerinde çalışır, bunlar mükemmel düzgün çizgiler oluşturmak için kullanılan noktalardır. Bu program, grafikler, logolar ve diğer tasarım öğeleri gibi vektör tabanlı çalışmaları oluşturmak ve düzenlemek içindir.

Illustrator, çok sayfalı belgeler oluşturmak için ideal değildir ve programı bu şekilde kullanmak bazı dezavantajlara yol açacaktır. Illustrator’ın kalıp sayfaları InDesign’ın yaptığı gibi ayarlama yolu yoktur. Bu, şablon kullanan belgeler oluştururken gerekli bir araçtır. Illustrator, sayfa numaralarını otomatikleştirmenize de izin vermez. Bu, InDesign’ın desteklediği ve özellikle daha büyük belgelerle uğraşırken yararlı olabilecek başka bir özelliktir.

Photoshop programının, logo tasarımı yaparken kullanılması çok doğru değildir. Photoshop üzerinden yapılan logo çalışması, Illustrator’da yapılan logo çalışması gibi büyütme gerçekleştirilemez ve değiştirilemez. Tür, vektör tabanlı işlemede en net şekilde yazdırılır. Adobe Creative Cloud Paketi, farklı uygulamalarda farklı sanatlar yaratmak için birçok farklı programa sahiptir.

Adobe Photoshop-Illustrator Arasındaki Fark

Hangi Adobe Programını Kullanmalıyım?

Photoshop veya Illustrator programının kendine göre güçlü ve zayıf yönleri mevcuttur. Her ikisini de ortak amaçlar için kullanır ıllustratorda yaptığınız çalışmayı Photoshop’ta güzelleştirirsiniz. Burada tercih tamamen size kalmıştır.

Adından da anlaşılacağı gibi, Photoshop öncelikle fotoğraf düzenleme ve düzenleme için kullanılır; fotoğraftaki beyaz dengesini ayarlama, kırmızı göz giderme, taranan fotoğraftaki kırışıklığı silme, fotoğraftaki bir nesneyi düzenleme vb. Genel olarak, başlangıç ​​noktanız mevcut bir resim(ler)se, kullanmanız gereken uygulama Photoshop’tur.

Illustratorı,  logo tasarımı, ikon oluşturma, yüksek kaliteli png dosyaları oluşturma, silüet oluşturma ve görüntü oluşturmak gibi şeyler için kullanılırlar. Illustrator ile ürettiğiniz çalışmaların kaliteleti vektörel tabanlı olmasından dolayı her zaman yüksektir.  Örneğin bir logo çok farklı şekillerde kullanılabilir. Logoyu kullanan kişinin, onu yok etmeden yeniden boyutlandırabilmesi önemlidir.

Tasarımcıların çoğu, yeni bir projeye başlarken  Illustrator’ı tercih eder. Bir daire çizdiğinizi ve biraz daha büyük olması gerektiğini fark ettiğinizi söyleyin. Photoshop’ta daireyi vurgular ve yeniden boyutlandırırsınız. Ancak, bu onu bulanıklaştırır.

 

Hangi Adobe Programını Kullanmalıyım?

 

Photoshop ve Illustrator’ı Birlikte Kullanma

Bazı kişilerin bir yazılımı diğerine tercih ettiğini göreceksiniz. Ancak bazen Photoshop ve Illustrator’ı birlikte kullanmak en iyisidir. Örneğin, düzenlemeniz gereken bir görüntüye biraz metin eklemeniz gerekir. Belki blogunuz için bir fotoğrafa veya portföyünüz için bir görselin üzerine filigran ekleme ihtiyacı duyarsınız. Photoshop’ta bir görüntüye herhangi bir metin eklememek en iyisidir.Bu nedenle düzenlenen fotoğrafı Illustrator’a aktarmak ve ardından metni oraya eklemek size en iyi sonucu verecektir.

Bir program kesinlikle diğerinden daha iyi değil, sadece farklılar. Photoshop ve Illustrator’ı anlamak, bir sonraki projeniz için hangi yazılımın en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Sizde Photoshop hakkında kendinizi geliştirmek ve Grafik konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız Photoshop Eğitimi ve Grafik Tasarım Eğitimi sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bilgi istek formunu doldurursanız size en kısa sürede dönüş sağlayarak sizinle iletişime geçebiliriz. Grafik konusunda istediğiniz spesifik eğitimler için sizlerle birebir görüşme sağlayarak size özel eğitim programları oluşturuyoruz. Nitelikli eğitmenler ile nitelikli eğitimler almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Eğer Photoshop&Illustrator programına sahip değilseniz Adobe’un sayfasından photoshop programını indirebilirsiniz. Size 30 günlük deneme sürümü hizmeti verecektir.

Adobe Photoshop-Illustrator Arasındaki Fark. İle ilgili sormak istediklerinizi yorum olarak yazarsanız en kısa süre de geri dönüş sağlıyor olacağız.

Adobe Photoshop – Illustrator Arasındaki Fark

 

 

0 0 votes
Değerlendir
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to top
telefon iletisim bilgi
 whatsapp iletisim
bilgi istek formu iletisim
Arı Bilgi İletişim Numarası
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir lütfen yorum yapmayı unutmayınx